000 Каналізаційні насосні станції: особливості роботи та обслуговування - Очистка
Каналізаційні насосні станції: особливості роботи та обслуговування

Насосна станція для каналізації або КНС є очисною спорудою, за допомогою якої перекачуються стічні або зливові води безпосередньо з місць збору в центральну каналізаційну систему. Насоси потрібні там, де відведення стоків неможливе.

Як функціонують КНС

КНС або очисні споруди працюють таким чином:

 • стічні води потрапляють в окрему ємність або в резервуар;
 • резервуар забезпечений решіткою-фільтром, яка не допускає попадання великих фракцій у насос;
 • як тільки рівень рідини в ємності досягає певного рівня, насос включається;
 • він перекачує  рідина в труби, якими вона проходитиме до очисної споруди (тобто до свого кінцевого пункту).

Тобто можна сказати, що очисна станція складається з резервуара попереднього збору, сітки-фільтра, занурювального насоса, системи датчиків рівня води, трубопроводів і електрощитка. Також обов’язково передбачається оглядовий отвір, що дозволяє будь-якої миті оцінити працездатність системи.

Коли проводиться обслуговування КНС, то обов’язково звертають увагу на працездатність всіх елементів. Наприклад, фільтр повинен регулярно очищатися від великого сміття, інакше струм рідини заблокується. А занурювальний насос повинен встановлюватися у зв’язці з резервним.

Крім того, обов’язково перевіряється працездатність датчиків. Як правило, в системі очисних споруд їх буде чотири:

 • один встановлюється в найнижчій точці, щоб насос не працював, коли рідини буде недостатньо;
 • другий встановлюється в точці наповнення, і його спрацювання якраз запускає насос для перекачування стоків у трубопроводи;
 • третій сигналізує про те, що рівень рідини наближається до критичної позначки, і тоді вмикається ще й резервний насос, що дозволяє прискорити відкачування;
 • четвертий потрібен для того, щоб повідомити про аварійну ситуацію — наприклад, коли потужності обох насосів недостатньо.

Всі ці датчики повинні працювати злагоджено та чітко.

При обслуговуванні обов’язково оцінюють стан трубопроводів — їхня цілісність, пропускну здатність і так далі. Ревізійний отвір у системі повинен розташовуватися таким чином, щоб оператор мав можливість своєчасно усунути засмічення, якщо він виявиться.

Промислові та побутові очисні споруди: в чому відмінності

Всі типи КНС умовно можна розділити за обсягом та потужностями. Так, якщо ви вибираєте КНС для приватного будинку, то можете віддати перевагу моделям з невеликою потужністю. Вони якраз впораються з тим обсягом стоків, який є характерним для приватного будинку.

А ось каналізаційна насосна станція промислова буде більш потужною та продуктивною. До КНС цього типу також відносять пристрої, які забезпечують відведення стічних вод з кількох багатоквартирних будинків.

Також і каналізаційна насосна станція побутова, і промислова можуть відрізнятися за типом конструкції:

 • вертикальні та горизонтальні, з резервуарами відповідного розташування;
 • багатокорпусні, розраховані на кілька резервуарів;
 • сухі або підвищеного тиску (працюють за принципом водонапірної вежі).

Використання КНС забезпечує відразу кілька переваг. Наприклад, вони дозволяють видаляти стічні води з будь-якого джерела, навіть якщо вони розташовані нижче рівня грунту — наприклад, у підвалі. Такі системи можна монтувати незалежно від типу ґрунту на ділянці. Вони можуть бути навіть на суглинках. Робота пристроїв зазвичай безшумна, але важливо вибирати моделі із запасом потужності хоча б на 15%.