000 Способи очищення стічних вод на промислових підприємствах
Основні способи очищення стічних вод на промислових підприємствах

Кожне промислове підприємство генерує великий обсяг стічних вод. І їх не можна утилізувати “в грунт” або зливати в річку, так як це шкодить екології і може призвести до штрафів з боку наглядових органів і навіть обмежень на роботу. Як же виконується очищення стічних вод промислових підприємств? Чи можна проводити ці роботи з максимальною ефективністю, але при цьому з невисокими витратами? Давайте розберемося, які технології сьогодні існують.

Чому важливо проводити очищення стічних вод із підприємств?

Стічні промислові води утворюються повсюдно, через що виникає велике екологічне навантаження на довкілля. Своєчасне та правильне очищення стічних вод – це можливість знизити ризики та небезпеки, пов’язані із забрудненням природи.

Складнощі полягають ще й у тому, що промислові стічні води утворюються у великій кількості. І їх не можна зливати у господарсько-побутову каналізацію. В іншому випадку навантаження на мережу та на очисні споруди істотно збільшиться. У великих містах це може спричинити екологічну катастрофу.

Також важливо, що кожне підприємство має дотримуватися норм чинного законодавства. У нормативних документах зазначається, які можливі граничні показники забрудненості стічних вод. І їх не можна скидати ні до ґрунту, ні до міської каналізаційної мережі без попереднього очищення.

Очисні споруди мають працювати з високою ефективністю. Наприклад, можливо вигідно використовувати спеціальні блочно-модульные конструкції. Вони є надійні комплекси, які розробляються під потреби конкретного підприємства міста і поставляються у повній заводській готовності.

Переваги цих рішень полягають у наступному:

 • повна відповідність вимогам технологічного процесу на окремому виробництві;
 • мобільність та масштабованість обладнання: зі збільшенням виробництва можна буде збільшити його потужність;
 • обладнання можна встановлювати безпосередньо на виробничому майданчику, тобто немає потреби зводити для нього окрему капітальну будову;
 • можна забезпечити потрібний ступінь очищення стічних вод, додаючи або забираючи певні модулі з фільтрами;
  система працюватиме навіть у тому випадку, якщо підприємство віддалено від централізованої каналізації, а також забезпечить можливість подачі очищеної технічної води до виробничого контуру (якщо така необхідність передбачена технологічним процесом).

Якщо для збору відходів підприємство використовує шламоприймачі, якщо є спеціальні ємності для зберігання відфільтрованих речовин та технічної води, то їм обов’язково потрібне періодичне чищення. Наше підприємство забезпечує такі послуги — зокрема ми пропонуємо очищення промислових каналізаційних трубопроводів гідродинамічним способом.

Але якими способами можна очищати промислові стічні води для підприємства? Розберемо основні сучасні технології.

Які технології очищення промислових стоків можливі сьогодні?

Більшість промислових стоків складається з твердих включень, органічних та хімічних сполук, з нафтопродуктів тощо. Також це може бути сліди нітратів, металів, бактерій. При виборі технології важливо уточнити, які забруднюючі речовини циркулюють у промислових стоках.

Сьогодні методи очищення промислових стічних вод – це:

 1. Технологія іонного обміну. Цей спосіб працюватиме в тому випадку, якщо концентрація солей у стоках не перевищує 3 грами на літр. Вона дозволяє видаляти органічні та мінеральні кислоти, а також важкі метали. Зокрема, ця технологія дає змогу очистити стоки від з’єднань бору.
 2. Технологія сорбційного очищення. Вона використовується лише на завершальних, а не на початкових етапах. дозволяє видалити пестициди, феноли, а також ароматичні вуглеводні, синтетичні барвники, жирні кислоти та ПАР. Технологія передбачає використання спеціальних сорбентів, якими можуть бути синтетичні чи природні речовини (також у деяких випадках роблять багатокомпонентні завантаження).
 3. Мембранні фільтри на основі елементів різної пористості. Дозволяють виконати біологічне очищення та знизити мутність стоків, а також видалити органіку. Якщо технології виробництва використовується вода, близька до дистильованої, її можна отримувати з “вторинного контуру”, якщо поставити обратноосмотический мембранний фільтр.
 4. Технологія коагуляції. Видаляє мінерали та розчинену органіку. Речовини вступають із коагулянтами у реакцію і випадають осад.
  Знезараження ультрафіолетом. Дозволяє проводити дезінфекцію стічних вод. У порівнянні з озонуванням це більш вигідна та ефективна технологія.
 5. Електродіаліз. Забезпечує знесолювання стоків із гальваніки.
 6. Модульні системи можуть бути різними технологіями. Їх цілком можна експлуатувати за температури від -55 до +55 градусів Цельсія, тобто в будь-якому регіоні України. Виходить, що таке обладнання завдяки своїй універсальності та мобільності може переїжджати за підприємством. Але його потрібно правильно вибрати, враховуючи характеристику стоків та максимальну витрату води на підприємстві.