Чим відрізняються асенізатор та илосос?

Асенізатор та илосос – це спеціалізована техніка на колісному ходу. Її основне завдання – викачування каналізації, а також вивезення відходів з території підприємств або комунальних об’єктів, відкачування септиків, накопичувачів, вигрібних ям, усунення затоплень (наприклад, у підвальних приміщеннях). Ми в компанії Атмотерра використовуємо обидва ці варіанти техніки, але як розібратися, в яких випадках буде потрібний асенізатор, а в яких — илосос.

Отже, що таке асенізація? Це відкачування рідких відходів із спеціально підготовленої ємності (накопичувача або ями). З цього погляду илососи вважаються більш досконалим обладнанням, так як вони справляються і з відходами, що ущільнилися, – з щільним мулом, з жиром, з піском. А ось асенізаторські машини використовують лише для того, щоб видалити рідкі відходи.

Технічні відмінності

Завдання илососа – відкачувати щільні відходи. Також ця техніка може вивантажувати відкачане. Для цього вона оснащується бочкою з гідравлічним підйомом та з можливістю відкривання. Виходить, що для розвантаження відходів можна використовувати той самий принцип, що й у самоскидів. А у асенізаторської машини такої можливості немає: рідкі відходи відкачуються і виливаються назовні через один і той самий шланг.

Продуктивність асенізаторської машини буде вдвічі нижчою, ніж у илососної. Також за допомогою цієї техніки можливе викачування вигрібних ям з більшою глибиною (майже вдвічі). Така різниця в параметрах обумовлена ​​тим, що потужність вакуумної установки на асенізаторській машині нижча.

Також технічні відмінності полягають у наступному:

 • на асенізаторській машині немає гідропістолета для промивання резервуарів під час відкачування;
 • на илососной машині є і гидропистолет, і стріла, що всмоктує, що дозволяє направляти шланг в потрібне місце; а додатково сюди
 • можуть встановлюватися автоматичні пристрої для подачі та управління;
 • илососна машина з технічного погляду більш універсальна, але якщо потрібно відкачувати виключно рідкі, а не щільні відходи, то
 • рентабельніше використовувати асенізаторську машину, оскільки вона дешевша;
  але асенізаторська машина у вигляді цистерни з одним насосом і довгим шлангом-рукавом не зможе відкачати осад (в’язкий бруд або мул), що залишився на дні резервуара, так вона не розрахована на такі навантаження.

Обидва ці варіанти техніки пропонуються на колісній базі. Вони залишаються достатньо прохідними для того, щоб їздити ґрунтом.

 

Як працює асенізаторська машина?

Асенізаторська машина потрібна, якщо планується відкачування зливних ям. Вона справляється виключно з рідкими відходами, тобто підійде більше для приватного сектора, де септики потрапляють стічні води.

Її принцип дії ґрунтується на роботі вакуумної установки. Вона не дуже потужна, тому асенізаторська машина може відкачувати рідкі відходи з невеликої глибини. Як правило, ця величина не перевищує 4 метри. Промивання ємності при використанні такої машини не передбачається – тільки видаляються рідкі відходи, щоб ємність знову була вільна. Для забору стоків із певної глибини тут використовується спеціальний шланг або гофрований рукав. Він опускається в септик, водойму, бочку або яму. Усі зібрані нечистоти збираються до цистерни, яка закріплена на базі вантажного автомобіля. Потім їх на цьому автомобілі можна транспортувати для утилізації.

Якщо йдеться про промислові підприємства, де стоки містять щільні забруднюючі речовини (жири або пісок), то потрібно використовувати илосос. Його ж доведеться використовувати і там, де стоять фільтраційні системи з накопичувальними ємностями для опадів.

Чим илосос відрізняється від асенізатора?

Робота илососа полягає в наступному:

 • використовується гідропістолет, який допомагає розмивати тверді та в’язкі нечистоти в ємності;
 • вакуумний насос збирає стоки в резервуар через гнучкий шланг;
 • внутрішня ємність илососа розділена на два відсіки: у першому залишаються щільні фракції, а рідкі перетікають у другий;
 • вивантажити щільні відходи можна самоскидним способом, так як в ємності передбачені гідравлічний нахил і кришка, що відкривається.

Відмінні риси илососа полягають у його розширених технічних можливостях. По-перше, така техніка виявиться дорожчою, оскільки в ній передбачено більше елементів технічного оснащення (гідронасос, автоматичне керування тощо). По-друге, илососи більше асенізаторських машин, оскільки вони використовуються для промислових підприємств. де обсяг стоків та ємностей для їх зберігання спочатку більший.

Натомість асенізаторські машини можуть бути маленькими та компактними – наприклад, на базі Газелі. Це робить їх більш маневреними та забезпечує можливість проїзду у важкодоступні місця.